23948sdkhjf

- Lortebremser

Debatindlæg som kommentar til denne artikel:

Der er for lidt fokus på det, der startede det hele, nemlig “lortebremser”. Det gavner ikke at fratage kørekortet, når behovet er at lave bremserne lovlige.

Så bremserne skal være bedre og lovlige på nye køretøjer. Køretøjerne skal kunne serviceres og repareres.

Men at påstå, at det samlede vogntog var klogt at køre med, selvom der er skævbremsning, og at den samlede bremsekraft skulle kunne oppebæres på hele vogntoget, selvom trailerens bremsekraft er under halvdelen af lovens absolut minimumskrav, siger noget om totalt uvidenhed om bremser.

Men det er uvidenheden om bremser, der gør, at nogen spilder tiden i byretten. Det gavner intet at lade intellektuelle diskutere faglighed. Det vil sige, der sker ingen forbedringer efter dette.

Det, der mangler i disse påstande og afgørelser, er “køretøjsstabilitet”, og jeg forstår godt, at politiet ikke afprøver den samlede bremsekraft på vogntoget ved dynamisk afprøvning. Det vil jo være komplet sindssygt. Så det der skal til i fremtiden, det er bare beskrivelsen af, hvorfor der ikke er udført en dynamisk afprøvning med en trailer der ikke kan bremse. Altså, er det overhovedet muligt at teste dette vogntog dynamisk? Testbane? Surring osv.?

Så tilbage står alligevel en mængde vindere. Chaufføren er frikendt, køretøjet blev fjernet fra vejen, fokus på lortebremser, og nogen fik løn for ulejligheden.

René Lundegård

Torballegyden 30

5450 Otterup

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.11