DEBAT: Godt skrevet, Bjarne Nielsen
Rigtig, rigtig godt og enkelt skrevet, Bjarne. Det er skrevet på en måde, som alle burde kunne forstå. Har selv haft med lastbiler og transport at gøre i over 40 år, og vil nødig tilbage til den tid, hvor alle var tvunget til at køre til de brækkede sig eller sked i buksern, eller det værste… pløjede igennem et par personbiler, fordi de var faldet i søvn bag rattet.
Det var meget få, der havde mandsmod nok til at sige fra dengang, både vognmænd og chauffører. Det er heldigvis en helt anden sag nu, hvor folk må til lommerne, hvis de ikke kan gøre tingene rigtigt. Bjarne, jeg er som dig også klar til at tage imod klø.
Torbjørn Bay
Skovsøvej 1 A
4200 Slagelse
Hr. Bjarne Nielsen. Jeg er enig med dig langt hen ad vejen. Dog hopper kæden vist af for dig på et punkt. Det er, hvis nogen tror, den lov er lavet for at beskytte mig mod noget som helst. Det er vist meget naivt at tro, nogen vil lette et øjenbryn for at beskytte mig eller andre chauffører. Nej her er tale om brødnid og til nød for at beskytte andre mod mig.
Den lov er den største kilde til stress og et meget dårligt liv i hverdagen. Jeg ved da godt, at størstedelen af branchen har en IQ, der ikke er meget højere en min skostørrelse, og derfor kan loven ikke undværes. Men at sige, at den beskytter mig på nogen måde, er vist lidt af en overdrivelse.
Johnny Munkdal- Jensen
Tømrervænget 6
4683 Rønnede
Kan kun erklære mig enig. Faktisk uden forbehold.
Jens-A. Nielsen
Kirkevej1 Nr. Felding
7500 Holstebro
Jeg er helt enig med Bjarne Nielsen. Reglerne er der, og man skal overholde dem. Det er ikke svært. Det, der er svært, er at indstille sig på at overholde dem!
Jens Geert
Egelandvej 36
6040 Egtved
Efter at have kørt eksport i 35 år og boet i bilen i op til en måned ad gangen og kørt dagkørsel og natkørsel er det træls at høre færdselspolitiet sige, at hvis vi ikke holder 9-11 timer, som reglerne foreskriver, så er der næsten en ulykke.Jeg kunne i hvert fald ikke sove om dagen om sommeren, men politiet var fuldstændig måbende: Jamen hvorfor ikke?
Et førerhus om sommeren er varmere end en sauna. Jeg har et forslag til hviletiden: Lav det så for eksempel tidsrummet mellem 0000 - og 0100 skal alle holde stille, så kan man vælge at starte hvil til midnat og så 9-11 timer eller slutte de 9-11 timer kl 0100 eller starte eller slutte på vilkårligt tidspunkt, bare tiden fra 0000 til 0100 er inkluderet.
Kurt Skov Frederiksen
Ringstedvej 17B st.
7400 Herning
Hej Bjarne. Jeg er nu af den samme opfattelse som dig. Loven er kommet for at blive, og det er en ARBEJDERBESKYTTELSESLOV, altså lovgivning, der er "født" på baggrund af det tempo, der var i "gamle dage". Dette for at sikre vejtransporten (læs chaufførerne) et bedre arbejdsmiljø og det at kunne køre på landevejene og udføre sit arbejde på lovlig vis.
Og tro mig, det drejer sig om disponering af kørsel. Flere større virksomheder disponerer efter reglerne hver dag, og de kommer også frem med gods og har endda nok at køre med.
Så nej åndelig retarderet er du bestemt ikke, Bjarne.
Jørgen Christensen
Bosagergården 9
6400 Sønderborg
[add:338]