DEBAT: Ikke bare en smutter
Som ivrig fortaler for, at der bliver ændret på det, vi næsten kan kalde for "forfølgelse", når der straffes for "petitesser", må jeg i denne sag desværre tage parti imod den dømte chauffør.
Vi kan ikke bare være totalt på tværs af alt, hvad der foregår, uden også at være realistiske. Her er efter mit skøn, efter at jeg har tjekket op på både den nuværende og den tidligere sag, at dommen er ret så rimelig.
Der er jo ikke tale om en enkelt "smutter", men faktisk en gentagelse af en tidligere pådømt overtrædelse, og derfor helt "efter bogen".
Vi vil gerne have, at overtrædelser bliver både opdaget og straffet, og det bør være gældende uanset chaufførens nationalitet.
Dan F. Jørgensen
Løkkehøj 2 e
5471 Søndersø
Hvis der havde været tale om 2 minutter, kan jeg måske, hvis jeg tænker rigtigt large, forstå dette oprør. Men der er jo tale om en forseelse på en helt anden størelse. Det må ikke komme dertil, hvor det er reglerne, der skal gradbøjes, men reglerne der skal laves om, hvis man er utilfreds, ellers er det totalt spild af tid at lave dem og krontrollere.
Det bedste var, jo hvis kontrol var unødvendigt, men det er det absolut ikke. Denne branche er til overflod fyldt med betændte nassere og ”cowboyder”, der reelt set ikke har noget at gøre her. Det er også dem, der fører sig frem i artikler med lamper og lort. Det er også dem, der får kørslen, fordi de mener, de kan køre til en anden pris.
Nej, desværre - som det er, så er der brug for strammere regler, mere kontrol og meget hårdere straffe, desværre.
Johnny Jensen
Tømrervænget 6
4683 Rønnede
[add:389]