23948sdkhjf

DEBAT: Lad os give dem god plads i julen

Jamen hvor har du dog ret! Der er intet sammenhold, absolut intet, og det benytter de store kørselsrekvirenter sig af. Hvis vi kunne blive enige, ville en forlænget juleferie være på sin plads.

Så kunne alle de unikummer i personbiler også bedre komme til på vejene. De kan jo både køre rigtig stærkt og skrive sms'er samtidig med, at de ligger med to meter til forankørende. Vi skal evig og altid høre på, hvor meget det koster samfundet, hvis en forulykket lastbil skal ryddes af vejen.

Er der nogen, der har regnet på, hvor meget transportbranchen mister, når alle disse hovedløse unikummer morgen efter morgen på vej ind til København skaber lange køer, fordi de klasker sammen i overhalingsbanen, eller fredag efter fredag over Fyn, hvor vi har den samme ballade. Lad os give dem god plads i julen!


Jørgen Rasmussen
Gravergyden 1
5690 Tommerup

Jeg kan kun give dig ret. Jeg blev selv skippet af en vognmand til fordel for litauere. Jeg er nu stoppet med at køre og har ansøgt om min førtidspension igen.


Ronny Kristensen
Løvlundvej 1
7250 Hejnsvig

[add:38]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094