Ny dæk-serie fra Fulda
Fulda, en af Tysklands førende producenter af kvalitetsdæk, præsenterer lastbildækserierne Fulda Ecocontrol 2 og Fulda Ecoforce 2.
De nye serier af henholdsvis styre- og trækdæk er til køretøjer, der opererer både i langturs- og regionaltransport såvel som inden for distribution. Dækkenes egnethed til både langturs- og regionaltransport giver større fleksibilitet i driften.
Desuden giver et nyt karkasse- og slidbanedesign lastbiloperatørerne mulighed for besparelser pga. balancen mellem lavere brændstofforbrug og større kilometertal. De nye dæk overholder den fremtidige EU-lovgivning 661/2009 med hensyn til rullemodstand og støjniveau.
Fulda Ecocontrol 2-styredækket erstatter Ecocontrol + og Regiocontrol +. Fulda Ecoforce 2-trækdækket erstatter Ecoforce + og Regioforce +. De nye Fulda Ecocontrol 2 og Ecoforce 2 har gode egenskaber inden for både rullemodstand og kilometertal.
De nye dæk er samtidig lettere og giver mulighed for større nyttelast. Vægtbesparelsen varierer fra knap 2 kg til mere end 6 kg pr. dæk, afhængigt af dimensionen.
[add:243]