23948sdkhjf

DTL deler veste ud

Her ved indgangen til den mørke tid er det vigtigt, at cyklisterne bliver set i trafikken. Det mener DTL, der derfor sammen med Børneulykkesfonden og Codan deler 9000 cykelveste ud til morgenfriske cyklister i Aalborg, Odense og Århus.

”Vi vil gerne gøre opmærksom på det, som alle ved, men som alle alligevel ikke tager helt alvorligt – at man skal være synlig i trafikken for at undgå ulykker. Særligt i den mørke tid er risikoen højere, så derfor mener vi, at 15. oktober er en god dag at lave vores kampagne med gratis refleksveste til cyklister. Denne kampagne er en af flere, hvor DTL i samarbejde med Codan og Børneulykkesfonden gør noget for trafiksikkerheden, som er en mærkesag for os. Vi har f.eks. i en årrække arbejdet for at forbedre trafiksikkerheden blandt andet gennem ”Trafiksikker Virksomhed”, der trafikcertificerer transportvirksomheder, og gennem ”Trafiksikkerhed i Øjenhøjde”, der er rettet mod børn i 2.-4. klassetrin,” siger konsulent Karsten Gade, DTL.

Gentagelser bekæmper ulykker

DTL peger på, at trafiksikkerhed blandt andet handler om gentagelser af kampagner:

”Danmark er en cykelnation med mange cyklister særligt i byområderne. I forbindelse med højresvingsulykkerne har vi blandt andet lært, at kampagner og tiltag rettet både mod lastbilchauffører og cyklister skal gentages med jævne mellemrum. Det er meget vigtigt, at kampagner og trafiksikkerhedsaktiviteter gentages igen og igen, da det giver en bedre effekt,” siger Karsten Gade.

[add:209]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.064