23948sdkhjf

Debat: Mere om traktorer og lastbiler

De seneste dages debat om traktorer eller lastbiler i forbindelse med snerydning rundt om i landet har kastet yderligere en stribe læser-indlæg af sig som opfølgning på gårsdagens to indlæg om samme emne:

 

Det er altid sjovt at høre, hvordan man kan brokke sig, især i denne tid, hvor kommunerne bruger traktorer i stedet for lastbiler. Jeg har ryddet sne med begge dele, og der er mange steder, hvor en traktor er lettere at komme rundt med end en lastbil.

Og lige til sidst - traktorer indregistreret til maskinstationskørsel må ikke køre på farvet diesel. De går under samme regler som entreprenørmaskiner og lastbiler.

Henrik Mortensen
Løvegade 60
4200 Slagelse 

Traktorer er totalt værdiløse til snerydning på vejene, fordi de er alt for små til de store driver, men de er udmærkede til at rydde i byerne og ved vejkryds etc. Jeg var selv med i vinterkrigen 1996, og jeg måtte ud og puffe driverne væk, efter at kommunens traktorer måtte "køre uden om" driverne.

Skal der ryddes sne, så er der kun de "tunge drenge" fra vognmændene, der kan klare opgaven.

Jens Stammose
Lønnehedevej 66
6830 Nr.Nebel  

Det kan være muligt, at der er nogle, der kører på diesel uden afgift, men det er jo ikke alle. En entreprenør kan jo ikke få afgiftsfri diesel, så der er jo nogle, der har rent mel i posen.

 

Lars Skovgaard
Hauboparken 1
7560 Hjerm

Og så må de føres af unge på bare 16 år, der sandsynligvis ikke skal have det samme i løn som en uddannet chauffør. Så lad os få de monstre væk fra asfalten og ud på markerne, hvor de hører hjemme.

Leif Madsen
Brøndenvej 128
9352 Dybvad

Det er jo ikke det eneste, der er forskellen. Vejbenyttelsesafgift skal der ikke betales, samt man skal kun være 16 for at måtte køre en traktor (lavere lønomkostning). Hastigheden på traktoren er væsentligt mindre, derfor tager det længere tid.

Problemer med at få smidt sneen væk pga. den lavere hastighed, traktoren har ingen sladrehank angående køretid, så alt i alt vil den altid være billigere, men man kan jo også spare sig fattig.

Claus Filipsen
Toftevej 14
5591 Gelsted 

[add:179]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.055