23948sdkhjf

Ny mekanikeruddannelse

Vejle Tekniske Skole, CEUS i Nykøbing F. og Scania Danmark A/S har indgået en aftale om uddannelse til lastbilmekanikere.

Formålet er yderligere at forbedre kvaliteten og bredden i fremtidens uddannelse af lastbilmekanikere, oplyser Scania.

I de senere år har det været sværere at rekruttere lærlinge, da bl.a. IT-området har tiltrukket mange unge. Derfor satser Scania på en forbedring af uddannelsen til lastbilmekaniker.

Bl.a. vil samtlige lærlinge blive udstyret med en bærbar pc med opkobling til Scanias intranet, ligesom Scania vil arrangere studieture til fabrikken i Södertälje ved Stockholm samt en række andre arrangementer, der både vil have faglig og social karakter.

Scania-organisationen satser desuden målrettet på at tiltrække unge fra alle grupper i det danske samfund – ikke blot etniske danskere men i høj grad også ny-danskere, som Scania-organisationen allerede har rigtig gode erfaringer med.

Tæt samarbejde

For Vejle Tekniske Skole og CEUS indebærer aftalen, at skolerne via det tætte samarbejde med erhvervslivet sikrer, at uddannelsen lever op til de stigende krav, som eleverne møder ude på virksomhederne. Samtidig giver det skolerne mulighed for hele tiden at følge med i udviklingen.

Skolerne stiller med hver sine spidskompetencer i uddannelsen, idet Vejle Tekniske Skole har specialiseret sig inden for det mekaniske område, mens CEUS især satser på det autoelektriske område.

Scania-organisationen planlægger at starte et lærlingehold hvert forår og efterår, og uddannelsen varer tre år og syv måneder efter grundforløbet.[add:17]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.059