Seks nye regionale vejcentre
1. januar 2007 får borgerne et helt nyt sted at henvende sig med spørgsmål angående motorveje og andre statsveje. Vejdirektoratet opretter nemlig seks regionale vejcentre i Aalborg, Herning, Skanderborg, Middelfart, Næstved og Fløng.
Vejcentrenes opgave i det daglige bliver først og fremmest at holde vejene ved lige. Sørge for at der bliver ryddet sne om vinteren, slået græs i sommerhalvåret, samt sikre at vejene i det hele taget er sikre at køre på. Måske skal der lægges ny asfalt på et sted eller anlægges en ny rundkørsel. Eller der kan være trafiksignaler, som skal forbedres og autoværn, der skal repareres.
Kommer tættere på
»Vi glæder os til at komme tættere på de trafikanter, naboer og erhvervsliv, der til daglig bruger og lever tæt på vores veje. Med vejcentret får de en mere lokal adgang til Vejdirektoratet,« siger Vejdirektoratets direktør, Henning Christiansen.
Vejcentrene får mellem 40 og 80 medarbejdere hver, og det vil være ingeniører, landmålere, teknikere, kontorpersonale, samt markpersonale. Desuden bliver der tilknyttet materielgårde i Vejcentrenes dækningsområde med markpersonale på omkring 150 i alt.
Samarbejde med kommunerne
Baggrunden for at oprette seks vejcentre er, at Vejdirektoratet i forbindelse med kommunalreformen overtager godt 2000 kilometer vej fra amterne, der nedlægges 1. januar 2007. Dermed kommer det samlede statsvejnet op på 3800 kilometer.
Kommunerne overtager de resterende amtsveje, og netop samarbejdet med kommunerne bliver en vigtig del af dagligdagen i vejcentret.
»I Vejdirektoratet har vi en faglig ekspertise, som kommunerne kan drage nytte af, mens kommunerne på den anden side har en årelang erfaring i at drive veje meget tæt på borgerne. Samtidig vil der være gode muligheder for, at vejcentret i samarbejde med kommuner, myndigheder, politi og beredskab bruger deres samlede erfaring til for eksempel at styrke færdselssikkerheden i form af kampagner. Og statsvejene og kommunevejene skal hænge godt sammen og udgøre et velfungerende og sammenhængende transportnet, så vi skal være i god kontakt med hinanden,« siger Henning Christiansen.
De seks regioner
Vejcenter Nordjylland
Placering i den nuværende amtsgård i Aalborg, Niels Bohrsvej 30, Aalborg Øst.
Tilknyttede salthaller/materielgårde i Klarup ved Aalborg, Vesthimmerland, Snedsted ved Thisted og Hjørring.
Vejcenter Midt- og Vestjylland
Post Danmarks tidligere postsorterings-central, Godsbanevej 1, Herning.
Tilknyttede salthaller/materielgårde i Holstebro, Viborg, Grindsted, Tarm og Herning.
Vejcenter Sjælland
Området ved Holsted Park - den præcise lokalitet afklares i slutningen af marts.
Tilknyttede salthaller/materielgårde i Holbæk, Ringsted, Bakkebølle ved Vordingborg og Sakskøbing.
Vejcenter Hovedstaden
Ved Vejdirektoratets distriktskontor og Vejteknisk Institut på Guldalderen 12 i Fløng.
Tilknyttede salthaller/materielgårde i Roskilde, Lyngby og Hillerød.
Vejcenter Syddanm
ark
Fyns amts bygning, Teglgårdsparken 102, Middelfart.
Tilknyttede salthaller/materielgårde i Ribe, Grønnemose (Assens Kommune), Tankedal ved Kolding, Kliplev, Ringe og Vojens.
Vejcenter Østjylland
Ved Vejdirektoratets anlægsområde, Thomas Helsteds Vej 11 i Skanderborg.
Tilknyttede salthaller/materielgårde i Vinding ved Vejle, Randers, Skanderborg og Hadsten.