23948sdkhjf

Rekordår for DAF Trucks

2005 blev et rekordernes år for DAF Trucks, der nåede en større markedsandel end nogensinde år, ligesom både den samlede produktion og omsætning aldrig er set større.

“2005 har været et fantastisk år for DAF Trucks. Vi har opnået meget, vi har mere end opfyldt vores mål, og vi har slået vores rekorder både mht. salg, produktion og markedsandele. 2005 var et år, hvor alle DAF-medarbejdere, vores forhandlere og deres medarbejdere, samt vores leverandører, kan være meget stolte,” siger Aad Goudriaan, den hollandske topchef for DAF Trucks.

For femte år i træk har DAF øget sin markedsandel i Vesteuropa i 2005. Inden for lastbiler mellem 6 og 15 ton nåede den hollandske fabrikants andel op på 9,4 procent i forhold til 8,9 procent året før. Og samtidig steg markedsandelen for de tunge lastbiler over 15 ton fra 12,9 procent til 13,7 procent.

I alt spyttede fabrikanten 52.500 nye DAF-lastbiler ud i 2005, hvilket også er ny rekord. DAF Trucks står især stærkt på hjemmemarkederne i Holland og Belgien samt i Storbritannien.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.079