23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

DI bifalder ny opgave til Færdselsstyrelsen

Færdselsstyrelsen overtager ansvar for køreprøver og kørekort.

Michael Svane, branchedirektør i DI Transport, har følgende kommentar til, at Færdselsstyrelsen nu overtager ansvar for køreprøver og kørekort:

- Vi har længe efterlyst, at man flytter disse opgaver fra politiet til Færdselsstyrelsen. Det er en effektiv styrelse, som kender til virksomhedernes behov, siger Michael Svane, branchedirektør i DI Transport.

- Der har i de senere år været lang ventetid på at få kørekort til lastbil, hvis man har en anmærkning på lægeerklæringen. Det har været et problem for både chauffører og transportvirksomheder. Vi håber og forventer, at det kommer til at foregå mere smidigt, når opgaven bliver flyttet til Færdselsstyrelsen, siger Michael Svane videre.

Han peger også på, at man nu får samlet kompetencerne ét sted.

- Det betyder, at der bliver ensartet administration og kontrol over hele landet. Det er heller ikke nødvendigt at have politifolk til at løse de her opgaver, tilføjer Michael Svane.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.048