23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Gode råd om it-sikkerhed

DI: Virksomheders økonomi, troværdighed og overlevelse afhænger i høj grad af it-sikkerhed.
Annonce

Efter nyheden om russisk hackerangreb på Forsvarsministeriet, udsender Dansk Industri ni gode råd om it-sikkerhed, der ”bør være topprioritet i alle danske virksomheder”.

De gode råd til virksomheder er:

It-systemer og programmer holdes opdateret, da svagheder risikeres at blive udnyttet af kriminelle.

Annonce

Installer og opdater løbende sikkerhedspakke med firewall, antivirusprogram, spam- og phishingfilter.

Indstil sikkerhedsniveau i browsere: Så spørges medarbejderne, inden informationer, filer og programmer overføres til deres computere.

Annonce

Slå kryptering af trådløse netværk til: Kryptering beskytter mod, at andre bruger netværket. Brug minimum WPA – og helst WPA2-kryptering.

Brug gode og sikre kodeord – og udskift dem jævnligt.

Udvis sikker adfærd og vær kritisk i forhold til hjemmesider, der besøges, programmer der installeres, og mails der modtages.

Annonce

Tag backup: Tjek om sikkerhedskopier virker og overvej at kryptere dem.

Søg eksperthjælp: Er din virksomheds it-kompleksitet for stor, eller I står overfor en konkret trussel, så kontakt en rådgiver.

Begræns antallet af brugerkonti med administrator-rettigheder: Få brugere har behov for lokale administratorrettigheder, derfor skal de så vidt muligt fjernes. Rettighederne kan give en hacker let adgang til virksomhedens systemer.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web02