23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Iveco og ungt amerikansk firma skal udvikle selvkørende lastbiler

Lastbilfabrikken Iveco har indgået en aftale med det amerikanske selvskab Plus om i fællesskab at udvikle selvkørende lastbiler.

Aftalen er juridisk uforpligtende, men parterne vil bruge Iveco S-Way-modellen som fundament til at installere det autonome køresystem PlusDrive, udviklet af det amerikanske teknologiselskab. Målet er bl.a. at udvikle selvkørende lastbiler i Ivecos serie af gasdrevne LNG-modeller.

Iveco og Plus sigter efter at udvikle selvkørende lastbiler på Niveau 4 på den selvkørende skala – det vil sige, hvor lastbilerne kan køre selv på udvalgte strækninger, typisk motorveje, uden nødvendigvis at have en chauffør i førerhuset.

Plus er et amerikansk selskab, der har hovedsæde i Silicon Valley og blev stiftet i 2016 med speciale i autonome teknologi-løsninger til den tunge transport.

Nye lastbiler Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.173