23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Det danske lastbilmarked vokser fortsat

Der er god vind i lastbilsalget på det danske marked i 2019. I årets første fem måneder er der kommet 2240 nye lastbiler over 3,5 ton ud på de danske veje, viser nye tal fra De Danske Bilimportører.

Det er en stigning på 6 procent i forhold til den samme periode sidste år, hvor der blev nyregistreret 2114 lastbiler. Lastbiler har også haft en fin måned i maj, hvor 494 lastbiler fik danske nummerplader på – 48 flere end i maj 2018.

»Det går rigtig godt med lastbilsalget, og maj blev ganske flot – det er vi naturligvis tilfredse med. Og det er vi særligt, fordi det også er en indikator på, at der er godt gang i hjulene i ”erhvervsdanmark”. Efterspørgslen på lastbiler har været høj længe – både herhjemme og i resten af Europa,« udtaler Gunni Mikkelsen, direktør for De Danske Bilimportører.

Nye lastbiler Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.127