23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Vognmanden og VM-stjernen

Nye Renault’er: Masser af moment og offensive kvaliteter ved Hadsund.
Annonce

Træerne vokser som bekendt ikke ind i himlen, men efter den seneste finanskrise oplever vognmand og ’spilfordeler’ Peter Kristensen, Glerup Container Service A/S i Hadsund, at hans og de godt 40 medarbejdere har ganske godt ’tur i den’.

Sidste år rundede vognmand Peter Kristensen sine første 30 år som selvstændig vognmand. Sideløbende med de daglige – eksterne – transportopgaver for de otte chauffører og lige så mange lastbiler, kører de samme biler også for vognmandens andre selskaber.

Annonce

To helt nye biler i vognparken er en ny Renault T480 og en Renault C520.

Synergieffekter

Største selskab, ejet af Peter Kristensen, er Ny Byg Hadsund ApS, der blandt andet bygger nye huse og lejligheder.

- Det er godt at udnytte synergieffekterne og bruge bilerne til egne opgaver. Vi er lige nu i gang med at opføre et fire etager højt hus med ejerlejligheder og udsigt over havnen her i Hadsund. Det ligger helt perfekt. Jeg har ansat en ingeniør, en arkitekt og egne håndværkere, jord- og betonfolk, tømrere og malere. Der er cirka 30 ansatte i Ny Byg, lyder det fra vognmand Peter Kristensen til Vognmandens Fagblad.

Annonce

Selve transportafdelingen leverer også transport og serviceydelser i forhold til vognmandens andre datterselskaber – Dansk Miljø Genbrug ApS og Genbrugscentret Pap & Plast ApS, begge ligeledes med adresse i Hadsund.

Kendt kunde

Ovennævnte ejendom med seks ejerlejligheder, der lige nu er under opførelse, er også årsag til denne artikels overskrift. Køberen af en stor penthouselejlighed, øverst oppe i ejendommen, er en kendt dansk sportsmand, der tidligere har haft stor succes på det danske fodboldlandshold, under VM i fodbold og som stjerne i en stor klub i Tyskland.

Annonce

Læs hele historien i næste nummer af Vognmandens Fagblad, der udkommer 17. september.    

Annonce
Annonce
Vognmænd Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03