23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Anhænger til Midtjylland

3-akslet Kel-Berg til Pederstrup.

Eigild Knudsen ApS, Pederstrup Vognmandsforretning nordvest for Silkeborg, har hentet en ny 3-akslet overføringsanhænger med løft på 2. aksel fra Kel-Berg hos Lastas ved Hedensted, hvor Jan Bertelsen står for leveringen.

Den nye trailer håndterer trailere på mellem 6 og 6,5 meters længde. Cirka to tredjedele af anhængerens længde er fremstillet som 3-vejs tipramme, der er monteret med 4 pneumatiske låse. Der er monteret en pneumatisk nedknækbar træktriangel med fjeder på siden af trækstangen.

Udstyret inkluderer også en rustfri værktøjskasse, monteret i venstre side, gitter ved baglygterne, 2 blitz-blink bag, cyklistværn i højre       side samt 3 styk 9 tons BPW-aksler med tromlebremser og BPW-luftaffjedring.

Eigild Knudsen ApS kørte oprindeligt med kreaturer og grise samt sand og jord. I 2011 mistede de deres licitation ved slagteriet, og siden har forretningen udviklet sig med containerudlejning og kørsel med blandt andet sand og jord.

Trailere Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156