23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Volvo-fabrik indstiller produktionen

Volvo Trucks har indstillet produktion på fabrikken i belgiske Gent. Det skete i sidste uge, skriver tungt.no.

Stoppet skyldes en global mangel på halvledere. Volvo forventer snart at genoptage produktionen, men kan ikke udelukke, at manglen på materialer også i den kommende tid vil give en urytmisk produktion.

- Vi kommer helt sikkert til at måtte tilpasse produktionen også på andre fabrikker i løbet af første kvartal. Der kommer til at blive ’stopdage’, og vi må træffe lokale beslutninger på hvert anlæg, når det gælder produktionen, siger Volvos pressechef Claes Eliasson til flere medier.

Halvledere er materialer med en elektrisk ledningsevne, som bruges til at lede strøm i elektriske systemer, når der er brug for det. Årsagen til den aktuelle mangel på halvleder er angiveligt en blanding af corona-pandemien og handelskrigen mellem USA og Kina.

Nye lastbiler Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141